Dom

Jaki dzbanek filtrujący wybrać?

Dzbanki filtrujące wpływają pozytywnie na smak, zapach i barwę wody kranowej, która w takiej formie jest zdecydowanie chętniej spożywana. Na co zwrócić uwagę przy wyborze dzbanka filtrującego?

Jak działa dzbanek filtrujący?

Picie wody z kranu, jeśli woda jest odpowiednio przebadana i zdatna do spożycia, jest jak najbardziej bezpieczne. Co więcej, w ostatnich latach pojawia się wiele kampanii i głosów przekonujących do sięgania właśnie po kranówkę. Przekonują do tego względy ekonomiczne (duża oszczędność związana z rezygnacją z kupowania wody butelkowanej) czy ekologiczne (zmniejszenie produkcji śmieci). Po co więc korzystać ze specjalnych dzbanków filtrujących?

Dzbanki wyposażone w odpowiednie filtry usuwają wszelkie substancje, które negatywnie wpływają na smak, zapach i barwę wody. W zależności od sieci wodociągowej i miasta, w którym mieszkamy, woda może zdecydowanie różnić się smakiem. Wiele osób rezygnuje z picia kranówki właśnie ze względu na nieodpowiadający im posmak. Dzięki użyciu specjalnych dzbanków filtrujących uzyskujemy natomiast pozbawioną chloru i jakichkolwiek zanieczyszczeń wodę, która w smaku nie ustępuje w żaden sposób tej butelkowanej.

Proces oczyszczania wody jest prosty. Do dzbanka wlewamy wodę z kranu, która następnie przechodzi przez umieszczony w odpowiednim miejscu filtr. Do filtrowania wykorzystane zostają właściwości węgla aktywnego, którym wypełniony jest filtr. Węgiel aktywny do filtrów Brita, Aquaphor, FilterLogic oraz Dafi pozyskiwany jest z łupin orzechów kokosa, które charakteryzują się niezwykle wysoką wydajnością oczyszczania wody z chloru i innych zanieczyszczeń. Przefiltrowana woda wpada do zbiornika, z którego bezpośrednio można przelać ją do innego naczynia.

Na co zwrócić uwagę, wybierając dzbanek filtrujący?

Wybierając dzbanek filtrujący, należy zastanowić się nad własnymi potrzebami i oczekiwaniami. Modele dzbanków różnią się pomiędzy sobą pojemnością, kolorami, materiałem, z którego są wykonane, a także rodzajem wskaźników przypominających o wymianie filtra.

Pojemność dzbanka filtrującego

Decydując się na daną pojemność, warto zastanowić się, ile wody średnio będziemy spożywać dziennie. Przefiltrowana woda nie powinna leżeć długo w dzbanku – może to przyczynić się do namnażania się bakterii. Dzbanek o dużej pojemności (na przykład 4 litrach) świetnie sprawdzi się w domu zamieszkiwanym przez wielodzietną rodzinę, jednak dla jednej czy dwóch osób będzie zdecydowanie za duży i okaże się nieprzydatny czy nawet niekomfortowy w użyciu. Dodatkowo, warto przemyśleć wybór danej pojemności pod względem wielkości i możliwości schowania do lodówki (szczególnie przydatne w upalne, letni dni) czy tego, by bezproblemowo mieścił się on pod baterią w kuchni.

Dzbanek szklany czy plastikowy?

Dzbanki filtrujące różnią się również materiałem, z którego zostały wykonane. Na rynku znaleźć można zarówno dzbanki plastikowe, jak i szklane. Zaletą plastikowych modeli jest większa odporność na uszkodzenia mechaniczne, co może być szczególnie ważne, jeśli w domu znajdują się dzieci lub podłoga kuchenna wyłożona jest ceramicznymi płytkami. Z drugiej strony, wiele osób preferuje wodę przechowywaną w szklanym pojemniku ze względu na to, jak plastik wpływa na jej smak.

Wskaźniki wymiany filtra

Wskaźniki wykorzystywane są jako przypomnienie o zmianie filtra do wody. Wybrać można wskaźniki manualne, na których sami ustawiamy datę wymiany, elektroniczny lub diodowy.

Shares: