Uroda

Jakie składniki powinien zawierać krem przeciwzmarszczkowy na noc?

Wieczorna pielęgnacja twarzy różni się nieco od pielęgnacji porannej. Po pierwsze na noc można bezpiecznie używać składników, które reagują na światło, takich jak retinol czy kwasy złuszczające. Po drugie wieczór to dobra pora na regenerację skóry, która przez cały dzień była narażona na działanie czynników zewnętrznych. Jakie składniki powinien zawierać dobry krem przeciwzmarszczkowy na noc?

Skóra regeneruje się nocą

W ciągu dnia skóra skupia się na procesach ochronnych przed promieniowaniem UV, zanieczyszczeniami powietrza, niskimi czy wysokimi temperaturami. Po godzinie 18 przestawia się na tryb nocny, czyli na regenerację i naprawę wszelkich zniszczeń wyrządzonych w czasie dnia. Dlatego kosmetyki do wieczornego stosowania, takie jak krem przeciwzmarszczkowy na noc, powinny być bogatsze i silnie działające, choć zawsze dopasowane indywidualnie do potrzeb skóry. Cera może wymagać na przykład wzmocnienia naczynek, wsparcia w walce z trądzikiem wieku dorosłego czy uszczelnienia bariery hydrolipidowej w przypadku odwodnienia.

Najpierw tonizacja potem serum na noc

Umyj twarz delikatnym środkiem, który skutecznie usunie resztki makijażu, sebum i zanieczyszczenia. Następnie użyj toniku, który przywróci jej naturalny odczyn pH. Potem czas na serum, przy którego nakładaniu możesz wykonać lekki masaż opuszkami palców lub rollerem. Kolejnym krokiem jest aplikacja kremu. Wybierz produkt o ukierunkowanym działaniu regeneracyjnym, który dobrze skórę nawilży i zminimalizuje skutki starzenia. Jakie składniki aktywne warto jej dostarczać?

Retinol – pogromca zmarszczek

Składnikiem o udowodnionym działaniu przeciwstarzeniowym jest retinol. Przyspiesza proces regeneracji komórek, ujędrnia i wygładza zmarszczki. Delikatnie złuszcza, ale może też podrażniać, dlatego skórę należy przyzwyczajać do jego działania, stopniowo budując tolerancję. Możesz wybrać krem przeciwzmarszczkowy na noc z pro-retinolem, czyli najłagodniejszą formą czystego retinolu w niskim stężeniu, a gdy skóra dobrze na niego zareaguje, po jakimś czasie zmienić krem na „mocniejszy”, czyli o wyższym stężeniu witaminy A.

Antyoksydanty w kremach przeciwzmarszczkowych na noc

Chociaż skóra najbardziej jest narażona na działanie wolnych rodników za dnia, nocą również możesz wspomóc ją w ochronie antyoksydacyjnej. Przykłady przeciwutleniaczy do skóry dojrzałej to witamina C (choć uwaga na połączenie czystego kwasu l-askorbinowego z retinolem, ponieważ składniki mogą neutralizować swoje działania), koenzym Q10, niacynamid, witamina, beta-karoten.

Kwas hialuronowy i inne składniki nawilżające

Odpoczywająca nocą skóra potrzebuje też nawilżenia. Jedną z najlepiej nawadniających substancji jest oczywiście kwas hialuronowy, który jest produkowany naturalnie w skórze. Jednak z wiekiem poziom kwasu w organizmie spada, co przekłada się na utratę jędrności i blasku cery. Kwas hialuronowy można dostarczać skórze pod postacią serum lub kremu przeciwzmarszczkowego na noc.

Peptydy i sen – remedium na zmarszczki

Aby nawilżenie nie uciekało ze skóry, warto dostarczać jej również peptydów i ceramidów. Są to składniki, które przyspieszają gojenie i procesy naprawcze skóry. Zmniejszają też widoczność bruzd i zmarszczek, dlatego są częstymi składnikami kremów anti-aging.

Pamiętaj o dostatecznej dawce snu, która działa na cerę jak najlepszy kosmetyk. Wysypiaj się, gdy tylko pozwala na to sytuacja i relaksuj przed snem – na dłużej zachowasz piękny wygląd!

Shares: