Turystyka

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać na wyjazd w góry?

Ubezpieczenie turystyczne powinno znaleźć się na wyposażeniu każdego miłośnika górskich wędrówek. Czy wybierasz się w góry latem, czy też preferujesz odpoczynek zimą, dobrze dobrane ubezpieczenie turystyczne zapewni Ci pomoc i ochroni przed niespodziewanymi wydatkami. Co powinno zawierać dobre ubezpieczenie w góry i na co zwrócić szczególną uwagę przy jego wyborze? Podpowiadamy.

Dlaczego ubezpieczenie w góry jest ważne?

Góry – czy to w swoich niższych, łagodniejszych partiach, czy też tych wyższych, bardziej wymagających – choć zawsze piękne, potrafią zaskoczyć. Wystarczy źle postawiona noga, obluzowany kamień czy nagła zmiana pogody uniemożliwiająca bezpieczny powrót. Dobre ubezpieczenie na wyjazd powinien mieć każdy, kto wybiera się w góry, bez znaczenia, czy preferuje nieśpieszne wędrówki po szlakach, czy też bardziej ekstremalne rozrywki, jak chociażby wspinaczka. Nie zapominajmy o fanach białego szaleństwa – zakup ubezpieczenia podróżnego powinien być oczywisty dla każdego, kto zamierza jeździć w górach na nartach czy snowboardzie.

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać? 6 elementów dobrego ubezpieczenia w góry

Przeglądając oferty towarzystw ubezpieczeniowych, zwróć uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze ważne jest to, w jakich przypadkach chroni Cię ubezpieczenie, po drugie – w jakim zakresie i po trzecie – na jaką sumę ubezpieczenia. Wszystkie te informacje znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia na stronie ubezpieczyciela.

Które elementy powinny znaleźć się w dobrym ubezpieczeniu w góry?

  • Pokrycie kosztów leczenia, co jest szczególnie ważne, gdy planujesz wyjechać za granicę.
  • Ubezpieczenie NNW – świadczenie wypłacane jest chociażby w przypadku złamania ręki czy skręcenia kostki.
  • Pokrycie kosztów akcji ratowniczej w górach.
  • Ubezpieczenie OC (od odpowiedzialności cywilnej), które chroni przed koniecznością wypłacenia z własnej kieszeni odszkodowania osobie, której wyrządzisz szkodę (np. wjedziesz w nią rowerem albo wpadniesz na nartach). Ubezpieczeniem obejmiesz szkody wyrządzone nie tylko przez siebie, ale także przez Twoje dzieci, jeśli wybieracie się na wyjazd wspólnie.
  • Jeżeli zamierzasz uprawiać narciarstwo, snowboarding albo inne górskie sporty, też takie związane z wysokim ryzykiem, koniecznie zaopatrz się w odpowiednie rozszerzenie polisy.
  • Dodatkowe ubezpieczenie sprzętu sportowego (np. jeśli w góry planujesz zabrać rower lub narty) i bagażu.

Masz w planach wspinaczkę górską? Wybierz ubezpieczenie podróżne dla aktywnych

Podstawowe ubezpieczenie turystyczne może nie wystarczyć, jeśli planujesz w górach uprawiać sporty, takie jak wspinaczka górska czy skałkowa, a w okresie zimowym narciarstwo czy jazda na snowboardzie. Nie każde ubezpieczenie na wyjazd w podstawowej formie będzie obejmować tego typu aktywności, dlatego zawsze dokładnie czytaj OWU. Sprawdź, czy Twój ubezpieczyciel nie oferuje dedykowanego rozszerzenia polisy dla osób zamierzających tak aktywnie spędzać czas w górach. Pamiętaj, że wymienione wcześniej sporty to wyższe ryzyko doznania urazu, również takiego wymagającego długiego i kosztownego leczenia.

Wybierz odpowiednie ubezpieczenie na wyjazd, aby nie ponosić kosztów akcji ratowniczej

O ile przeprowadzenie przez TOPR lub GOPR akcji ratowniczej w Polsce oraz leczenie w publicznych placówkach są dla nas, Polaków, bezpłatne, o tyle już u naszych sąsiadów możemy sporo za nie zapłacić. Czy jest się nad czym zastanawiać? Tak, zwłaszcza że w górach często wystarczy kilkaset metrów, aby nagle znaleźć się tak naprawdę za granicą, na przykład na Słowacji. To zresztą niezwykle popularny kierunek wśród polskich turystów – zajmujemy drugie miejsce wśród największych grup turystów zagranicznych w Słowacji, zaraz po Czechach[1].

Jakie ubezpieczenie turystyczne należy mieć, nie tylko na Słowacji? Takie, które pokryje zarówno koszty leczenia, jak i te związane z przeprowadzeniem akcji ratowniczej. A to potrafi kosztować. Według danych Mondial Assistance średni koszt przelotu helikopterem z gór do szpitala wynosi ok. 18 000 złotych[2]. Czy warto więc ryzykować i wybierać się w góry bez odpowiedniego ubezpieczenia na wyjazd? Odpowiedź na to pytanie zdaje się być oczywista.

[1] http://www.tcig-euroregiontatry.eu/aktualnosci,45.html
[2] https://mondial-assistance.pl/centrum-prasowe/aktualnosci/wakacje-ekstremalne-ale-bezpieczne

Shares: