Choć olej konopny nie jest nowym produktem, w ostatnich latach zyskuje na popularności. Coraz więcej mówi się o jego właściwościach zdrowotnych, korzyściach ze stosowania. Dlatego zobacz, jak wykorzystać olej konopny zarówno w kuchni, jak i podczas produkcji domowych kosmetyków.
Olej konopny – wartości odżywcze, właściwości
Olej konopny pozyskiwany jest z nasion konopi siewnej lub z kwiatów (olej CBD). W żadnej z tych postaci nie zawiera substancji psychoaktywnych, jest więc nie tylko bezpieczny, ale również wartościowy dla organizmu. My dziś skupimy się na oleju pozyskiwanym z nasion, który znajduje zastosowanie w kuchni oraz w naturalnej pielęgnacji.
Swoje właściwości prozdrowotne olej konopny zawdzięcza przede wszystkim bogatej zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Oprócz tego zawarta jest w nim witamina A, E i K, witamy z gruby B, wapń, cynk, fosfor oraz magnez. Jaki ma wpływ na zdrowie?
Olej konopny wspiera pracę układu krwionośnego (o czym doczytasz na spichlerz-zdrowia.pl), działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Zażywany regularnie, zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzyce i miażdżycę, a także obniża poziom „złego” cholesterolu we krwi. Poprawia odporność oraz wspomaga pracę wątroby. Oprócz tego bardzo dobrze odżywia skórę, włosy i paznokci, dzięki czemu znalazł zastosowanie w kosmetyce.
Jak wykorzystać olej konopny w kuchni?
Już wiesz, dlaczego warto włączyć olej konopny do swojej diety? W takim razie dowiedz się, jak to zrobić. Zaczniemy od sposobu przechowywania – należy trzymać go w lodówce, ponieważ w innym wypadku, po otwarciu, może jełczeć. Ponadto zaleca się, aby spożyć go w ciągu 3 miesięcy (co, jak za chwilę się przekonasz, nie powinno być problemem).
Olej konopny tłoczony na zimno powinien być spożywany na surowo, co oznacza, że nie należy na nim smażyć, czy używać go do pieczenia. Jak go w takim razie wykorzystać?
Ma lekko orzechowy posmak, dzięki czemu urozmaica i podkreśla smak sałatek. Może zastąpić… masło! Wystarczy delikatnie posmarować nim kanapki. Często robisz pesto? Zamiast oliwy, dodaj oleju konopnego (lub wymieszaj oba te składniki). Sprawdzi się to zwłaszcza w przypadku pesto ze świeżego czosnku niedźwiedziego, natki pietruszki, liści rzodkwi czy rukoli.
Olejem konopnym możesz skropić gotowe danie (zupę, gulasz) na talerzu bądź dodać kilka kropel do koktajlu, dzięki czemu nie tylko zbilansujesz go pod kątem tłuszczy, ale jeszcze zapewnisz wyższą przyswajalność witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.
Jak wykorzystać olej konopny w naturalnej pielęgnacji?
Olej konopny, oprócz tego, że łagodzi stany zapalne skóry, to jeszcze ją odżywia, poprawia ej koloryt oraz reguluje wydzielanie sebum, co jest ważną informacją dla osób cierpiących na nieustannie pojawiający się trądzik. Odbudowuje naskórek, chroni cerę przed działaniem wiatru, mrozu i słońca (chociaż nie powinien stanowić jedyną ochronę UV) oraz zapobiega przedwczesnemu starzeniu się. Może być także stosowany na włosy – nada im blasku oraz ułatwi rozczesywanie.
Możesz go wykorzystać do produkcji domowego płynu do demakijażu, a także maseczki. Potraktuj go jako serum i delikatnie rozprowadź po twarzy. A jeśli masz suche i zniszczone włosy, będzie twoim sprzymierzeńcem – olejowanie olejem konopny jest w tym wypadku skutecznym zabiegiem.