Dom

Kołdra obciążeniowa – dlaczego warto ją mieć?

Kołdry obciążeniowe coraz częściej trafiają do naszych domów. Dlaczego decydujemy się na takie rozwiązanie? Jaka jest najlepsza kołdra obciążeniowa i kto powinien korzystać z takiej terapii?

Kołdry obciążeniowe coraz częściej trafiają do naszych domów. Dlaczego decydujemy się na takie rozwiązanie? Jaka jest najlepsza kołdra obciążeniowa i kto powinien korzystać z takiej terapii?

Kołdry wykorzystywano od zawsze

Dobroczynna moc nocnego okrycia znana była od zawsze. W jaskiniach ludzie okrywali się skórami dzikich zwierząt, chroniąc się przed zimnem. W starożytnym Egipcie pleciono maty i wykonywano pierwsze sienniki. W czasach Rzymian i w średniowieczu kołdry były luksusowym gadżetem dla bogatej części społeczeństwa. Z czasem stały się bardziej powszechne, jednak dopiero XVIII wiek stworzył współczesną formę kołdry i poszewki, co wynikało przede wszystkim ze względów higienicznych. Kołdra powinna nas przede wszystkim chronić przed zimnem. Gdy stajemy się zmęczeni, nasz organizm zaczyna się ochładzać. Po rozluźnieniu mięśni nasze tętno i krążenie zwalniają. Kołdra chroni przed zimnem i jednocześnie przyjemnie nas otula, dając poczucie bezpieczeństwa. Kołdra obciążeniowa potęguje to wrażenie, wpływając bezpośrednio na nasz układ nerwowy. Wywiera nacisk na stawy i mięśnie, przynosząc uczucie relaksu i spokoju. Jak to działa?

Kołdry obciążeniowe dla dorosłych – lepsza jakość snu

Kołdry obciążeniowe, uciskając nasze ciało, stymulują mózg do produkcji większej ilości serotoniny. Nasz organizm produkuje więc hormon szczęścia i hormon snu, poprawiając jego jakość i uwalniając nas od codziennego lęku i stresu, a tym samym umożliwiając bardziej komfortowy sen. Kołdry sensoryczne nie zostały wymyślone przez lekarzy. To raczej wynik rozwinięcia wiedzy, która była przekazywana przez nasze babcie i mamy, które zawsze przykrywały swoje dzieci grubymi warstwami kocy, aby dobrze spały i czuły się bezpiecznie. Dzisiaj koce są wykonane z lekkich materiałów i z pewnością różnią się od tych tradycyjnych, które stosowano kiedyś. Dlatego powstał ich ulepszony wariant – kołdra obciążeniowa. Badania nad snem wykazały, że kołdry sensoryczne mogą mieć istotny wpływ na jakość naszego snu – relaksują ciało i zmniejszają poziom niepokoju i stresu.

Dlaczego sen jest taki ważny?

Wszystkim nam powinno zależeć, żeby spokojnie zasypiać i budzić się wypoczętym. Sen ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu i wszystkich jego układów. Kołdra obciążeniowa może nam zapewnić wysoką jakość snu i poczucie pełnego relaksu. Na czym to polega? Równomiernie rozłożony ciężar na ciele to jakby delikatne objęcie, które może wywoływać uczucie zadowolenia i relaksu. Przyjemny nacisk rozluźnia ciało i dobrze wpływa na nasz układ nerwowy. Dzięki melatoninie lepiej zasypiamy, a dzięki hormonom szczęścia podczas snu czujemy się bezpiecznie i jesteśmy wyjątkowo zrelaksowani. Budzimy się następnego dnia spokojni i mniej zestresowani – możemy zacząć dzień wypoczęci i pełni energii.

Kołdra obciążeniowa dla dorosłych – komu może pomóc?

Kołdra obciążeniowa dla dorosłego może pełnić szereg funkcji terapeutycznych. Przede wszystkim pomoże Ci skutecznie walczyć z bezsennością, niepokojem i stresem. Kołdry sensoryczne mogą również pomóc w zaburzeniach psychofizycznych i w przypadku takich jednostek chorobowych jak depresja, autyzm, zespół Aspergera, demencja i Alzheimer. Znajdziesz wiele modeli terapeutycznych kołder, które będą się różnić materiałem, kolorem oraz ceną, jednak ich sposób działania będzie identyczny. Najlepsza kołdra obciążeniowa to taka, która jest odpowiednio dopasowana do Twojej wagi i wielkości. Kołdra powinna być na tyle duża, żebyś mógł nią cały się przykryć, a jej waga powinna stanowić 10% masy Twojego ciała. Tylko wtedy spełni ona swoją funkcję.

Shares: