Dzieci

Kompletujemy wyprawkę dla noworodka, czyli zbędne i niezbędne rzeczy.

Kiedy na świecie ma pojawić się mały człowiek dla rodziców rozpoczyna się istne szaleństwo. Już na początku ostatniego trymestru ciąży przyszła mama chce skompletować całą wyprawkę, aby w razie potrzeby mieć przygotowane wszystko dla maluszka. W ferworze przygotowań można nieco przesadzić i kupić zbyt wiele lub rzeczy, które maluszkowi nie będą niezbędne. Zatem co należy kupić, a z czego można zrezygnować?

Fotelik samochodowy z grupy 0+ i wózek z gondolą na pewno się przydadzą od początku

fotelik dla dzieckaChoć nie są to pierwsze rzeczy, które trafiają do szpitalnej wyprawki, a raczej te, które albo czekają w domu albo w samochodzie, to jednak już od pierwszych chwil nie może ich zabraknąć. Fotelik samochodowy z grupy 0+ jest absolutnie niezbędny w samochodzie. Należy wybrać ten z grupy pierwszej, czyli 0-13 kg. Trzeba pamiętać, że modele z grup mieszanych zwykle przeznaczone są dla dzieci, które potrafią już siedzieć, chyba że posiadają wkładkę dla noworodka. Istotne znaczenie ma fakt, by nie dopasowywać fotelika „na oko”, a spróbować przymierzyć do samochodu i sprawdzić czy da się go bez problemu wpiąć. Każdy renomowany sklep musi to umożliwić. To doskonałe zadanie dla przyszłego ojca, który może w ten sposób zadbać o bezpieczeństwo swojej pociechy. Ważny jest także wózek z gondolą. Wózki dziecięce spacerowe na tym etapie jeszcze nie są potrzebne, dlatego należy z zakupem takiego wózka poczekać. Można oczywiście zdecydować się na model 2w1 albo 3w1.

Kaftaniki, pajacyki, body, czyli wybieramy ubrania dla maluszka

Spory dylemat mają rodzice, kiedy wybierają ubranka dla dziecka. Na jednym z ostatnich USG lekarz może mniej więcej określić wielkość malucha, choć oczywiście niedokładnie. Jednak mając wiedzę czy dziecko jest małe czy bardzo duże można już pewne rozmiary wyeliminować. Dla dużego dziecka rozmiar ubranek 56 cm z pewnością będzie za mały i będzie to niepotrzebny wydatek. Można wybierać 58 czy też 62. Ważne by wszystkich było pod dostatkiem, wszak dziecko przebiera się wielokrotnie w ciągu dnia. Bardzo wygodne są body i pajacyki. Z kaftanikami nie należy przesadzać, gdyż ich zakładanie i ściąganie jest trudne zwłaszcza na początku. Dla młodych rodziców polecane są ubranka z rzepami, które pozwalają na szybką i sprawną wymianę pieluszki.

Pieluszki, pampersy i kosmetyki, czyli niezbędne zapasy

pieluchyNie można zapomnieć o zakupie pieluszek tetrowych i pampersów. Te pierwsze można używać oczywiście do zawinięcia dziecka w rożek, jak również jako tradycyjną pieluchę. Świetnie sprawdzają się jako podkład przy przebieraniu dziecka, a także wtedy, gdy rodzice trzymają je po jedzeniu, by uniknąć kolek. Wśród kosmetyków nie może zabraknąć kremów łagodzących podrażnienia do skóry, a także zasypek i szamponów. Już na początku potrzebny będzie także grzebień. Warto zaopatrzyć się również w witaminy, zwłaszcza witaminę D pod język. Oczywiście nie może zabraknąć kilku butelek ze smoczkiem dopasowanym odpowiednio do wieku, czyli 0+. Z pewnością przyda się również podgrzewacz do mleka.

Jakie elementy wyprawki nie są konieczne?

Niewątpliwie laktator należy do tych elementów, które nie są niezbędne. Jeśli kobieta ma zamiar karmić dziecko w tradycyjny sposób raczej nie będzie jej potrzebny. Jednak, gdy okaże się, że z różnych powodów nie może karmić naturalnie, a będzie miała pokarm, to mleko będzie musiała odciągnąć i wtedy i tak laktator będzie konieczny. Do elementów, które można pominąć należy również elektroniczna niania. Każdy rodzic, a szczególnie matka jest wyczulona na płacz dziecka, zatem taki element nie jest konieczny. Natomiast zdecydowanie warto zaopatrzyć się w monitor oddechu, który w razie konieczności zawiadomi rodziców o tym, że dziecko ma problem z oddychaniem. Z pewnością zbyt wcześnie nie należy kupować bujaczka czy maty edukacyjnej, takie elementy można zakupić, gdy dziecko będzie już siedzieć lub intensywnie się poruszać np. pełzać.

Wydatki związane z przyjściem na świat dziecka są duże. Trzeba jeszcze zakupić łóżeczko i przewijak. Na wiele przydatnych aczkolwiek nie koniecznych elementów nie starczy środków. Dlatego warto odłożyć ich zakup w czasie o miesiąc czy dwa miesiące, a w przypadku wózków dziecięcych spacerowych znacznie dłużej.

Shares: