Inwestowanie wiąże się z ponoszeniem kosztów. I nie chodzi tutaj o ryzyko spowodowane spadkiem cen akcji, a o wszelkie opłaty, które inwestor spotyka na swojej drodze. Część z nich jest obowiązkowa, inne są uzależnione od obrotu, a jeszcze inne to wyłącznie wolny wybór inwestora. To jak to jest z tymi kosztami inwestowania na giełdzie?
Koszty stałe inwestowania na giełdzie
Koszty jak to zwykle bywa, dzielimy na te stałe i zmienne. Ot, żadna większa filozofia. Do kosztów stałych inwestowania na giełdzie przede wszystkim zaliczamy koszty prowadzenia rachunku maklerskiego. Każdy bank czy broker ustala samemu kwotę, jaką pobiera za każdy miesiąc korzystania z konta. Oczywiście są też konta darmowe lub określony obrót inwestycyjny sprawi, że nie zostanie pobrana żadna opłata.
Najczęściej do konta otrzymujemy darmowy podstawowy dostęp do notowań giełdowych. Jest on jednak ograniczony liczbą widocznych ofert kupna czy sprzedaży. Dostęp do większej liczby ofert czy pełnego arkusza zleceń, to zawsze dodatkowe płatne subskrypcje, płacone abonamentem.
Co jeszcze może być kosztem stałym? Wszelkiego rodzaju abonamenty za płatne serwisy informacyjne czy edukacyjne, związane z inwestowaniem na giełdzie. To oczywiście wolny wybór inwestorów, jeżeli chodzi o korzystanie z nich. Jednakich duża liczba płatnych serwisów funkcjonujących w sieci pokazuje, że jest wiele chętnych do płacenia za dostęp do specjalistycznej wiedzy i analiz.
Koszty zmienne inwestowania na giełdzie
Jeżeli chodzi o koszty zmienne, te zależą głównie od naszej aktywności inwestycyjnej. Chodzi tutaj o prowizje za zawierane transakcje. Znów ich poziom jest ustalony indywidualnie przez domy maklerskie czy brokerów. Najczęściej to jakiś drobny procent od wykonywanej transakcji, np. 0,35% z założeniem minimalnej kwoty w przypadku zleceń o niskiej wartości. Bardzo często spotykaną praktyką jest niższa prowizja od transakcji dla osób, które mają wykupione droższe konta inwestycyjne czy dla tych wykonujących transakcje za określoną kwotę.
Darmowy rachunek i platforma od Saxo Bank
Doskonałym rozwiązaniem pozwalającym ograniczyć część kosztów stałych, jest założenie rachunku u brokera Saxo Bank Polska, który jest darmowy. Założenia i prowadzenie rachunku jest całkowicie bezkosztowe i taki jest również dostęp do platformy transakcyjnej SaxoTraderGO.
Platforma umożliwia nie tylko inwestowanie na GPW czy New Connect, ale również handel akcjami i funduszami ETF na giełdach z całego świata. Atrakcyjny 3-stopniowy system prowizyjny zależny jest od wybranego pakietu, a dla bardziej zaawansowanych graczy dostępna jest rozbudowana wersja platformy – SaxoTraderPRO.