Napęd wielu narzędzi i pojazdów opiera się na pracy różnego rodzaju pasów i łańcuchów, które odpowiadają za przesłanie napędu z jednostki napędowej na mechanizm wprawiający mechanizm w ruch. Łańcuch rolkowy to jeden z typów takich elementów. W jaki sposób jest zbudowany, gdzie wykorzystasz jego możliwości i w jaki sposób o niego dbać?
Łańcuch rolkowy jest bardzo często spotykanym elementem, który wprawia w ruch różnego rodzaju mechanizmy. Jest dość prosty w budowie i trwały, dzięki czemu przez długi czas (przy odpowiedniej eksploatacji) może skutecznie pracować w danej maszynie.
Co warto wiedzieć o łańcuchu rolkowym?
W jaki sposób zbudowany jest łańcuch o typie rolkowym? Składa się z montowanych na przemian ogniw – wewnętrznych i zewnętrznych. Jego nazwa wynika z posiadanej rolki, która obraca się swobodnie względem specjalnej tulei, która z kolei zamontowana jest na sworzniu.
Do zalet łańcuchów rolkowych możemy zaliczyć trwałość, prostą i niedrogą eksploatację oraz wszechstronność. Łańcuch ten nie niszczy też bardzo koła zębatego, przekładając się na dłuższe funkcjonowanie również pozostałych elementów mechanicznych danego urządzenia. Same łańcuchy rolkowe są też stosunkowo niedrogie w porównaniu z innymi, bardziej skomplikowanymi elementami przeniesienia napędu.
Gdzie najlepiej wykorzystasz możliwości łańcucha rolkowego?
Przede wszystkim łańcuchy rolkowe stosowane są w transporcie. Najczęściej spotkasz je w motocyklach, ale też innego rodzaju pojazdach, które posiadają np. łańcuch rozrządu w formie rolkowej (wiele samochodów zamiast pasków posiada tego typu napęd). Poza tym łańcuchy rolkowe pracują w wielu narzędziach takich jak maszyny drukarskie, urządzenia służące do pakowania, wózki widłowe oraz piły łańcuchowe.
Wszechstronność tych elementów jest niewątpliwie ich ogromną zaletą. Oczywiście, wybierając łańcuch powinieneś zwrócić uwagę na jego grubość i długość, by pasował on do określonego mechanizmu i był na tyle silny, aby wytrzymać natężenie pracy.
Jak dbać o łańcuch rolkowy?
Dbałość o łańcuch rolkowy to kluczowa kwestia, mająca wpływ na przedłużenie eksploatacji. Przede wszystkim dbaj o odpowiednie smarowanie elementu, wykorzystując do tego dedykowane smary, pasty i szczotki. Poza tym istotna jest także regulacja łańcucha i odpowiednie napięcie. W ten sposób część jest w stanie pracować o wiele dłużej. Część należy wymienić w momencie, gdy jej stopień wydłużenia osiąga 3% i więcej.