Lifestyle

Najlepszy żwirek dla kota – jak wybrać i na co zwrócić uwagę?

Żwirek dla kota to absolutna podstawa kociej wyprawki. Umożliwia zwierzęciu załatwienie w domu swoich potrzeb fizjologicznych, ułatwia mu to, a dodatkowo pozwala także na neutralizowanie nieprzyjemnych zapachów, które są z tym związane. Jaki żwirek wybrać wśród ogromnej liczby tych, które są dostępne na rynku?

Rodzaje żwirków dla kota – który okaże się najlepszy?

Żwirki dla kota możemy podzielić na trzy kategorie:

• Żwirek silikonowy, który w rzeczywistości jest wykonany z silikatu, a nie z silikonu. Nazwa ta jednak funkcjonuje umownie w świecie miłośników kotów. Tego typu żwirek to przezroczyste granulki, których ogromną zaletą jest to, że pochłaniają wilgoć i nieprzyjemny zapach. Podczas używania takiego żwirku nie musisz czyścić kociej kuwety po każdym skorzystaniu z niej przez zwierzę. Trzeba jednak pamiętać, że przezroczysty żwirek, który zostanie już „oznaczony” przez kota, nabierze żółtego koloru. Dlatego dla samej estetyki lepiej używać takiego żwirku w kuwetach zamykanych.

• Żwirek bentonitowy – jest tani, całkiem dobrze pochłania zapachy, a po kontakcie z kocim moczem formuje się w niewielką kulę, którą łatwo z kuwety usunąć. Kiedy jest suchy przypomina jasny żwir i wygląda estetycznie. Trzeba jednak uważać – po pierwsze dlatego, że nie wolno wyrzucać go do toalety, a po drugie – może zniszczyć płytki podłogowe, ponieważ po kontakcie z wodą rozniesiony na podłodze żwirek stworzy trudny do usunięcia nalot.

• Żwirek drewniany najczęściej przypomina wyglądem trociny. Bardzo dobrze pochłania zapachy i można go wyrzucać do toalety, co dla opiekuna będzie bardzo wygodne. Zbryla się po kontakcie z kocim moczem i łatwo można go usunąć z kuwety. Jednak samo jego używanie, zwłaszcza w otwartych kuwetach, może być problematyczne. Kociak jest w stanie łatwo go roznosić po mieszkaniu, ponieważ fragmenty żwirku skutecznie przyczepiają się do kociej sierści.

Wydajność żwirku – jedno z najważniejszych kryteriów

Kupując żwirek dla kota warto zwrócić uwagę na to, by był jak najbardziej wydajny. Powinien dobrze pochłaniać przykre zapachy i nadawać się do użytku przez dłużej niż jedno skorzystanie kota z kuwety. Dlatego też warto szukać optymalnego żwirku dla swojego kota wśród sprawdzonych producentów, m.in. Super Benek, Hilton czy Super Pinio.

Jaki żwirek do jakiej kuwety?

Żwirek należy również dobrać do kuwety, z której korzysta kot. Jeśli jest to kuweta otwarta, najlepiej sprawdzi się żwirek bentonitowy. Łatwo opróżnić kuwetę z nieczystości, nie dochodzą z niej przykre zapachy, a sam żwirek nie wygląda źle. Żwirek silikonowy zdecydowanie lepiej sprawdzi się w kuwetach zamkniętych. Po tym, jak kot załatwi swoją potrzebę żwirek ten nie prezentuje się zbyt estetycznie, nadal jednak zachowuje swoje właściwości pochłaniania nieprzyjemnego zapachu. Do kuwety zamkniętej możemy wówczas zaglądać nieco rzadziej, ponieważ nie ma konieczności czyszczenia jej po każdorazowym załatwieniu potrzeby przez kota. Żwirek drewniany z racji swoich właściwości polegających na zbrylaniu się, ułatwia czyszczenie kuwety. Warto jednak umieszczać go w kuwetach zamkniętych, ponieważ kot z łatwością roznosi go po domu.

Shares: