Staw barkowy, w przeciwieństwie do większości innych stawów, cechuje specyficzna, złożona konstrukcja. Zapewnia spory zakres ruchu, ale jest mocno narażony na kontuzje.
Staw barkowy, w przeciwieństwie do większości innych stawów, cechuje specyficzna, złożona konstrukcja. Zapewnia spory zakres ruchu, ale jest mocno narażony na kontuzje. Ma duże możliwości działania, pozwala wykonywać precyzyjne czynności, jak pisanie, prowadzenie samochodu czy noszenie i podnoszenie ciężkich przedmiotów.
Tak duży zakres działania barku możliwy jest dlatego, że składa się on głównie z mięśni, więzadeł i ścięgien. Natomiast całkiem nieznacznie konstrukcja tego stawu chroniona jest przez układ kostny. Dlatego bark jest wrażliwy i narażony na urazy wywołane nawet prostymi czynnościami. Jednak możliwości rehabilitacji i szeroki wybór ortez na bark i obojczyk pozwalają na leczenie i przywracanie sprawności ruchowej.
Budowa i rodzaje ortezy barku
Producenci wyrobów medycznych opracowują coraz nowocześniejsze i skuteczniejsze w działaniu ortezy na staw barkowy. Wygodne w noszeniu, z możliwością precyzyjnej regulacji, wykonane ze specyficznych tworzyw stanowią nieocenioną pomoc w leczeniu i rehabilitacji. Pod względem użytych materiałów dzieli się je na sztywne, elastyczne oraz pośrednie. Mają różne przeznaczenie, dopasowywane są przez lekarza do konkretnego urazu.
Najczęściej użytkowane są tzw. rękawy, kamizelki ortopedyczne, ortezy ósemkowe obojczyka, ortezy z poduszką, modele typu kamizelka/desault oraz ortezy odwodzące. Produkowane są też mniejsze stabilizatory typowo dziecięce i przeznaczone dla sportowców. Niektóre modele można nosić zarówno na prawą, jak i lewą stronę.
Orteza barku – wsparcie w leczeniu i rehabilitacji
Ortezy na bark przede wszystkim skracają czas leczenia urazu, zapewniają szybszy powrót do sprawności i chronią staw przed kolejnymi uszkodzeniami. Noszenie ich jest nieodzownym elementem rehabilitacji zarówno po niegroźnych, jak i poważnych kontuzjach. Stabilizatory barku i obojczyka zwiększają też zakres ruchu podczas ćwiczeń rehabilitacyjnych. Ortezy pełnią funkcję stabilizującą poprzez usztywnienie i utrzymywanie określonej pozycji kompleksu barkowego. Stosowane są najczęściej przy zwichnięciach kończyny górnej, stanach zapalnych stawu i różnego rodzaju bólach.
Sportowcy korzystają z nich w profilaktyce po kontuzji. Po ortezy sięgają m.in. siatkarze, koszykarze czy trenujący sporty siłowe i fitness. Zmniejszają one dolegliwości bólowe, zapobiegają ruchom powodującym uszkodzenia, odciążają staw i mięśnie. Ortezy barku zalecane są także osobom po wylewach i chorującym na artretyzm i zapalenie ścięgien. Stosuje się je też po przebytych zabiegach operacyjnych, co przyśpiesza proces gojenia. Krótkotrwałe noszenie ortezy wskazane jest niekiedy po niegroźnych upadkach i przeciążeniach stawu.
Dobór i użytkowanie ortez barkowych
Czas noszenia ortezy oraz jej rodzaj zazwyczaj ustala lekarz lub fizjoterapeuta. By spełniła swoją funkcję, musi być dobrana pod konkrety uraz lub schorzenie. Może ona obejmować sam staw, obszar do połowy ramienia, a także część łopatki. Dobierając ortezę, trzeba sprawdzić, czy odpowiednio zabezpiecza ona okolice nadwyrężonych miejsc. Musi być też wygodna w noszeniu i wykonana z materiałów niepowodujących uczulenia i odparzeń skóry.
Większość dostępnych modeli jest w rozmiarach od S do XXL, tak więc należy wybrać odpowiedni dla pacjenta rozmiar. W tym celu trzeba zmierzyć obwód klatki piersiowej i porównać go z wymiarami podanymi w tabeli rozmiarów produktu.
Gdzie kupić ortezę na bark?
Tego rodzaju sprzęt rehabilitacyjny musi spełniać określone parametry użytkowe. Należy więc decydować się tylko na zakup atestowanego wyrobu medycznego w specjalistycznym sklepie ortopedycznym. Tylko sprzęt rozpoznawalnych na rynku producentów zapewnia skuteczność działania i trwałość produktów. Każdy doświadczony dystrybutor, jak https://akson.pl/, ma specjalnie dobraną ofertę ortez spełniających wysokie standardy jakościowe. Profesjonalna obsługa sklepu medycznego jest też w stanie doradzić i wybrać pacjentowi odpowiednią ortezę. W przypadku kosztownych wyrobów medycznych osobom ubezpieczonym przysługuje refundacja NFZ.