Branża budowlana potrafi być niekiedy skomplikowana, zwłaszcza dla laików. Często jednak zdarza się, że przydaje się znajomość szczegółów technicznych wykonania określonych robót, aby ich ewentualne zaplanowanie było zwyczajnie łatwiejsze. Przyswojenie podstawowych faktów niekiedy może być wyzwaniem, jednakże poszerzanie horyzontów jest nie tylko ciekawym doświadczeniem, ale również przydatnym od strony praktycznej. Z tego względu warto interesować się zagadnieniami ze wspomnianego zakresu. Jednym z nich jest płyta OSB, a właściwie jej zastosowanie oraz rodzaje. O czym warto pamiętać i co dobrze jest wiedzieć o wymienionym wyżej elemencie?
- Co to jest płyta OSB?
- Jakie są rodzaje płyty OSB?
- Jakie zastosowanie może mieć płyta OSB?
Co to jest płyta OSB?
Wiele osób zastanawia się, co to jest płyta OSB. Jest to płyta kompozytowa, której używa się w branży budowlanej. Posiada ona rozmaite zastosowania, wśród których wymienić można chociażby wykorzystanie w charakterze poszycia ściany, czy też podłogi. Istnieją różne rodzaje płyt OSB, dlatego dobór odpowiedniej z nich może być kwestią problematyczną, jeśli nie posiada się odpowiedniej wiedzy. Nie ulega jednak wątpliwości, że są one nieraz bardzo przydatne przy pracach budowlanych. Jak powstaje płyta OSB? Najczęściej spotykanym jej wariantem jest odmiana trzywarstwowa. Powstaje ona z wiórów drzewnych, które powinny być wyselekcjonowane pod względem rozmiarów oraz umiejętnie zorientowane. Od tego właśnie wzięła się angielska nazwa płyt – Oriented Strand Board. Muszą one zostać sklejone sztuczną żywicą i sprasowane. W skład wchodzi również nierzadko specjalistyczny klej. Płyty OSB są wytrzymałe i pomocne przy budowie. Z uwagi na sposób wykonania są to drewnopochodne płyty o wiórach orientowanych.
Jakie są rodzaje płyty OSB?
Rodzaje płyty OSB występują w czterech podstawowych odmianach, które uszeregowane są w prostym schemacie:
- płyta OSB 1
- płyta OSB 2
- płyta OSB 3
- płyta OSB 4
Cyfry oznaczają grupę, do której należy konkretna płyta. Pierwszy wariant obejmuje dosyć ogólne, szerokie i uniwersalne spektrum zastosowań, jednak pamiętać należy, że jest on dedykowany użytkowaniu w warunkach suchych. Podobne wymagania mają płyty typu drugiego. Nie są one odporne na wilgoć ze względu na techniczne aspekty ich budowy. Są one określane najczęściej mianem nośnych. Wspomniana nazwa odnosi się także do opcji trzeciej, jednakże ta jest już przeznaczona również do warunków wilgotnych. Typ czwarty natomiast cechuje większa wytrzymałość i również został on stworzony z myślą o wilgotnym otoczeniu. Może się to wydawać skomplikowane, głównie dlatego, że wybór zależy od konkretnego przypadku, zakresu planowanych prac, a także okoliczności dodatkowych. Warto skorzystać ze wsparcia specjalisty, jeśli nie posiada się odpowiedniej wiedzy w temacie. Wariantów bardziej wytrzymałych pod względem wilgoci użyć można zarówno w środku budynku, jak i po jego zewnętrznej stronie. Te nieodporne natomiast są przeznaczone tylko do wnętrz pomieszczeń lub wymagają dodatkowych zabiegów ochronnych w przypadku innego zastosowania. Płyty drewnopochodne znajdziesz w sklepie Castorama
https://www.castorama.pl/produkty/wykonczenie/drewno-i-drewnopodobne/plyty-drewnopochodne.html.
Jakie zastosowanie może mieć płyta OSB?
Zastosowanie płyty OSB w budownictwie może być rozmaite. Wśród niektórych pomysłów warto wymienić chociażby użycie jej w charakterze materiału wykończeniowego we wnętrzu, czy też jako poszycie ścian lub dachów. Niekiedy można z jej pomocą zastąpić tradycyjne deski drewniane lub sklejkę. Możliwości użycia płyty OSB są jednak bardzo szerokie, a zależą one zawsze od konkretnego przypadku oraz technicznych aspektów budowy. Z pewnością można uznać je za przydatne podczas różnego rodzaju przebudów. Co ciekawe, zastosować je można także w branży meblowej. Jest to bardzo wygodny w użyciu, praktyczny i ciekawy materiał, jednak powienieś pamiętać o tym, aby umiejętnie dobrać konkretny rodzaj płyty do poszczególnych działań. Ma to niejednokrotnie absolutnie kluczowe znaczenie.
Warto zatem, abyś poznał szczegóły ze świata branży budowlanej – wiele razy w życiu przytrafia się konieczność przeprowadzenia remontu lub prac poważniejszego kalibru. Dobrze jest wiedzieć trochę więcej o detalach, ponieważ często są one decydujące. Tymczasem przydatna jest umiejętność przynajmniej ogólnego rozumienia pojęć z zakresu robót, które być może będzie trzeba zaplanować wspólnie z profesjonalistami, a później wdrożyć w życie z pomocą wykonawców. W przypadku płyt OSB, warto mieć na względzie ich liczne zalety, takie jak – na przykład – szerokie spektrum zastosowania, stosunkowo niska cena, łatwość modyfikacji, prosty montaż, czy też wytrzymałość, to podstawowe pozytywy, o których należy pamiętać. Płyty drewnopochodne wielu osobom nie kojarzą się absolutnie z niczym, chociaż – jak się okazuje – mogą być wykorzystane nawet przy wykończeniu pewnych elementów wnętrza. Taki pomysł z pewnością jest kreatywny, choć trzeba umiejętnie podejść do jego ewentualnego wykonania.