Pomijając kwestie związane z rozmiarem i wyglądem bieżnika, w oczach przeciętnego kierowcy opony do samochodów ciężarowych praktycznie niczym się od siebie nie różnią. W praktyce różnice konstrukcyjne są jednak dość znaczne, co wpływa nie tylko na ostateczną cenę konkretnej opony, ale także na jej przeznaczenie. Fachowcy stosują kilka klasyfikacji dla opisania różnych typów opon. Najpopularniejsza z nich związana jest z ceną produktu, a dokładniej rzecz biorąc z jego jakością.
Trzy klasy opon ciężarowych
Na rynku spotkać możemy się z trzema klasami opon do ciężarówek. Są to opony klasy Premium, które najczęściej poddaje się dalszej, dość szczegółowej klasyfikacji. Są to także opony klasy średniej i tzw. opony budżetowe, najczęściej sprzedawane jako opony uniwersalne lub przeznaczone do montażu na konkretną oś. Producentami pierwszej kategorii opon są znane na całym świecie marki, takie jak Michelin czy Continental. Takie opony do samochodów ciężarowych dzielą się na modele dedykowane konkretnym zastosowaniom i egzemplarze przeznaczone do instalowania na konkretnej osi. Opony klasy średniej są mniej zróżnicowane. Ich produkcją zajmują się m.in. takie firmy jak Uniroyal czy Firestone. Klasa budżetowa to zwykle ogumienie pozbawione ulepszeń dedykowanych konkretnym nawierzchniom, które można instalować albo wyłącznie na jednej, ściśle określonej osi, albo na wszystkich osiach – opony uniwersalne.
Klasyfikacje opon klasy Premium
Z największą różnorodnością opon ciężarowych spotykamy się w klasie Premium. Renomowani producenci oferują trzy rodzaje opon dedykowanych montażowi na różnych osiach. Na tej podstawie możemy wyróżnić opony do samochodów ciężarowych na oś skrętną, napędową i naczepową. Poza tym wśród ogumienia klasy Premium znajdziemy 6 typów opon dedykowanych różnym typom nawierzchni i rodzajom transportu. Korzystając z tego typu wytycznych, możemy wymienić opony zimowe, do transportu długodystansowego, regionalnego i budowlanego (mieszanego), a także opony miejskie i typu off-road. Wybór opon dostosowanych do charakteru transportu i rodzaju nawierzchni, po jakich najczęściej porusza się pojazd ciężarowy, ma wpływ na ich trwałość i poziom zużycia paliwa.
Najpopularniejsza klasyfikacja opon ciężarowych bazuje na kryterium jakości. Pozostałe klasyfikacje, choć bardziej czytelne dla profesjonalnych użytkowników, są jedynie ich pochodną. Ogólnie można wskazać, że najwięcej segmentów opon znajdziemy wśród ogumienia klasy Premium, a najmniej w klasie budżetowej, która grupuje opony najtańsze i najbardziej uniwersalne.