Rodzaje i przeznaczenie frezów do paznokci

Rodzaje i przeznaczenie frezów do paznokci

Jeśli na co dzień zajmujesz się wykonywaniem manicure i pedicure, z pewnością wiesz, jak ciężka jest to praca. Nic więc dziwnego, że frezarka do paznokci okazuje się sprzętem niezbędnym. Dzięki niej o wiele łatwiej i dokładniej można przygotować paznokcie do każdej nowej stylizacji. Kluczem do sukcesu jest też używanie odpowiednich frezów, czyli wymiennych końcówek, służących do różnych celów. Dowiedz się, jak rozróżniać frezy i kiedy je stosować.

Tak jak pilniki, tak i frezy do paznokci posiadają różną gradację, a to, który z nich zostanie użyty, zależy od tego, co ma być nim opracowane. Gradację frezu można ocenić tak zwanym „gołym okiem”. Jego powierzchnia jest bowiem ziarnista. Jeśli ziarna są małe i gęsto ułożone względem siebie, to jest to z pewnością frez delikatny. Jeśli jednak ziarna są duże i stosunkowo rzadko ułożone, to mamy do czynienia z frezem ostrym. Producenci zawsze jednak oznaczają gradację frezów w systemie liczbowym i/lub umieszczają kolorowe oznaczenia. Frezy do paznokci oznaczone kolorem z żółtym są najdelikatniejsze, a zielone i czarne najbardziej ingerują w struktury paznokcia i skóry.

Frezy do paznokci – podstawowe rodzaje

Wśród frezów do paznokci wyróżniamy te do skórek, zrogowaceń, do paznokci sztucznych i naturalnych oraz tak zwane polerki. Każda profesjonalna manicurzystka ma jednak swoje metody i przyzwyczajenia i używa frezów zgodnie ze swoją wiedzą i doświadczeniem. Frezy wykonywane są także z różnych materiałów, które powinny być trwałe i przede wszystkim bezpieczne dla paznokci. Wybierając je, trzeba brać pod uwagę łatwość ich sterylizacji. Wśród najpopularniejszych frezów wyróżniamy te diamentowe, ceramiczne, z węglika spiekanego, kamienne, gumowe oraz jednorazowe kapturki ścierne i uchwyty do nich.

Frezy diamentowe

To uniwersalne frezy do paznokci, które służą w wielu celach. Dobrze sprawdzają się przy usuwaniu poprzednich stylizacji paznokci zarówno lakieru hybrydowego, jak i akrylu czy żelu. Frezami diamentowymi usuwa się też skórki, zrogowacenia oraz zbędny nabłonek płytki paznokcia.

W zależności do tego, co chcemy zrobić, wybieramy frez w odpowiednim kształcie. Szpiczaste frezy doskonale radzą sobie z oddzielaniem obrąbka naskórkowego od paznokcia. Z kolei frezy o kształcie łezki skutecznie usuwają nabłonek z powierzchni płytki paznokciowej. Końcówki w kształcie kulki dobrze rozprawiają się ze skórkami, a frezy w kształcie zaokrąglonego stożka ładnie wygładzają wały około paznokciowe.

Frezy ceramiczne i te z węglika spiekanego

Frezy ceramiczne doskonale spełniają swoją role przy usuwaniu pozostałości poprzedniej stylizacji. Sa wyjątkowo skuteczne przy ściąganiu żelu i akrylu. Dobrze radzą sobie również przy usuwaniu skórek. Ich ogromną zaleta jest to, że nie nagrzewają się, a więc także nie przenoszą ciepła.

Z kolei frezy wykonane z węglika spiekanego wykorzystuje się do matowienia płytki paznokcia oraz do usuwania skórek. Ich struktura sprawia, że pomimo szybkiego szlifowania powierzchni nie nagrzewają paznokcia. Jednak usuwając lakier hybrydowy tego typu frezami, trzeba wybierać te niezbyt ostre, by nie doszło do uszkodzenia naturalnego paznokcia.

Agnieszka Malinowska

Agnieszka Malinowska

Doświadczona dziennikarka z pasją do literatury i sztuki. Od ponad dekady dostarcza czytelnikom rzetelne informacje na różnorodne tematy. Jej wszechstronność i zaangażowanie sprawiają, że potrafi zainteresować szerokie grono odbiorców.

Artykuły: 233

5 komentarzy

Możliwość komentowania została wyłączona.