Rodzaje i właściwości szyb zespolonych – jakie wybrać do okien?

Obecnie zwykłe szkło płaskie rzadko stosuje się do wypełniania przestrzeni okiennych w domach i budynkach niemieszkalnych. Aby zapewnić bezpieczeństwo, a także komfort cieplny i akustyczny, coraz częściej montuje się szyby zespolone o specyficznych właściwościach. Jakie ich rodzaje są dostępne na rynku?

Szyby zespolone mogą odbijać promieniowanie słoneczne, zapewniać izolację akustyczną, a także zwiększać bezpieczeństwo osób i mienia. Podwójne i potrójne szyby zespolone, na przykład PLANITHERM XN, wykazują właściwości termoizolacyjne.

Czym są szyby zespolone?

Szyba zespolona składa się z co najmniej dwóch tafli szkła oddzielonych od siebie na całym obwodzie za pomocą ramki dystansowej. Pomiędzy poszczególnymi warstwami znajdują się komory międzyszybowe, czyli przestrzeń wypełniona powietrzem lub gazem (najczęściej jest to argon, ksenon lub krypton). Konstrukcja jest zespolona i dokładnie uszczelniona, tak by zapewnić dokładne odizolowanie komór od zanieczyszczeń czy wody. Uszczelnienie ma także na celu zapobieganie stratom gazu, którym wypełnia się komory w celu uzyskania lepszych parametrów materiału. Wewnętrzną lub zewnętrzną powierzchnię tafli dodatkowo pokrywa się powłokami funkcyjnymi, dzięki którym pakiet szybowy zyskuje pożądane właściwości.

Podstawowe rodzaje szyb zespolonych

Podstawowym rodzajem szyby zespolonej wykorzystywanym w przeszkleniach okien jest szyba jednokomorowa, która składa się z dwóch tafli oddzielonych powietrzem lub gazem szlachetnym. Na rynku dostępne są także szyby dwukomorowe (z trzech tafli szkła) i trzykomorowe (składające się z czterech tafli). Trzeba pamiętać, że im więcej szkła, tym cięższe robi się skrzydło, a konstrukcja wymaga wykorzystania bardziej wytrzymałych ram i okuć. Komory wpływają na lepsze parametry termoizolacyjne szyb, jednak równie ważny jest dobór materiału, z którego wykonane są ramki dystansowe. Aby uniknąć powstania tzw. mostków termicznych, przez które ucieka ciepło, stosuje się ciepłe ramki wykonane z tworzywa sztucznego bądź stali nierdzewnej. Porównując współczynnik przenikania ciepła (U) konkretnych modeli okien, należy brać pod uwagę nie tylko wartość dotyczącą szkła (Ug), lecz także ramy (Uf), a najlepiej całego okna (Uw).

SPRAWDŹ:  Nowoczesne metody podziału pomieszczeń

Powłoki funkcyjne stosowane w szybach zespolonych

Szyby zespolone dzieli się nie tylko ze względu na liczbę tafli szkła, lecz także dodatkowe właściwości. Pakiety szybowe mogą być bezpieczne i ochronne, ognioodporne, dźwiękoizolacyjne, termoizolacyjne czy przeciwsłoneczne. Jedną z metod, dzięki którym można uzyskać wybrane parametry, jest powlekanie powierzchni szkła specjalną folią lub powłokami z tlenków metali. W taki sposób można uzyskać na przykład efekt odbijania promieni słonecznych, tak by móc kontrolować proces nagrzewania się pomieszczeń – ma to znaczenie szczególnie podczas upalnego lata. Specjalna folia PVB może także pomóc w osiągnięciu większej dźwiękoszczelności okien, co ma ogromne znaczenie w budynkach takich jak lotniska czy domy położone blisko ruchliwej ulicy.

Marek Lisowski

Marek Lisowski

Entuzjasta motoryzacji, miłośnik sportów ekstremalnych i ekologicznych rozwiązań. Od lat dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z czytelnikami, inspirując ich do poszukiwania nowych pasji. Jego dynamiczny styl pisania oddaje energię tematów, które porusza.

Artykuły: 659

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *