Skurcze łydek? Sprawdź ćwiczenia rociągające na mięsień brzuchowaty łydki

Skurcze łydek mogą być bardzo bolesne, a wizja ich ponownego pojawienia się stresująca, dlatego warto zadbać o odpowiednią profilaktykę. Jakie są przyczyny skurczy łydek? Jak im przeciwdziałać i co robić podczas skurczu łydki?

Skurcze łydek – przyczyny

Kurczące się mięśnie warunkują większość funkcji życiowych organizmu – bicie serca, trawienie, poruszanie. Praca mięśni odpowiedzialnych za dwa pierwsze procesy jest niezależna od naszej woli, w przeciwieństwie do pracy mięśni szkieletowych odpowiedzialnych za poruszanie. Kiedy chcemy wykonać ruch, odpowiednie impulsy oddziałują na poszczególne ośrodki, które umożliwiają procesy fizykochemiczne warunkujące skurcz mięśni1.

Bywają jednak sytuacje, w których dochodzi do pewnych zaburzeń i mimowolnych skurczy mięśni szkieletowych, doprowadza to np. do bolesnych skurczy łydek. Na ogół jest to bardzo silny i nagły skurcz mięśnia łydki wynikający z zaburzeń przekaźnikowych (wywołanych np. zaburzeniami elektrolitowymi) lub neurologicznych, wielu innych chorób (niedoczynność tarczycy, niewydolność żylna, cukrzyca), jak również z błędów żywieniowych (niewystarczające nawodnienie, nieprawidłowa podaż pierwiastków chemicznych, szczególnie magnezu, potasu i wapnia) i niewłaściwego trybu życia (przemęczenie mięśni lub brak aktywności fizycznej, długotrwałe stanie, używki)2.

Bolesne skurcze nóg mogą pojawiać się w czasie wysiłku, jednak najczęściej występują w czasie odprężenia. Skurcze łydek w nocy dotyczą około 60 proc. dorosłych3, chociaż mogą pojawiać się również u dzieci. Nie są znane dokładne przyczyny występowania skurczu w łydkach w nocy, podejrzewa się, że wynikają one z błędnych sygnałów wysyłanych do mięśni4.

Co na skurcze nóg?

Bolesny skurcz łydki ma charakter gwałtowny, a jego pojawienie się w nocy bywa szczególnie nieprzyjemne. I chociaż w najgorszym wypadku skurcz mięśnia może trwać zaledwie kilka minut, ból łydki po skurczu może trwać nawet kilka dni3. Dlatego zdecydowanie lepiej im zapobiegać.

SPRAWDŹ:  Czy warto zdecydować się na operację zeza w przypadku dorosłych?

Domowe sposoby na skurcze nóg

Częste skurcze łydek wymagają konsultacji z lekarzem, ponieważ być może potrzebna jest specjalistyczna diagnostyka. Zanim jednak dojdzie do wizyty, można wypróbować kilka domowych sposobów na skurcze łydek: eliminacji czynników ryzyka, zadbanie o odpowiednie nawodnienie, zróżnicowaną dietę, podjęcie aktywności fizycznej i ćwiczeń rozciągających mięśnie. Występowanie dolegliwości związanych z niewydolnością żylną (np. drętwienie łydek, pajączki naczyniowe) może być wskazaniem do zastosowania preparatów działających ochronnie na naczynia żylne i przynoszących ulgę w przypadku uczucia ciężkości i zmęczenia nóg, np. Diosminex

Wybór każdego leku na skurcze nóg powinien należeć do lekarza i być poprzedzony badaniami. Może okazać się, że sposobem na skurcze nóg będzie właściwa suplementacja witamin i minerałów. Bolesny skurcz łydki może być oznaką braku witamin z grupy B, potasu i magnezu, dlatego takie preparaty stosowane są najczęściej.

Skurcz łydki – co robić, kiedy się pojawi?

Silne skurcze łydek, szczególnie jeśli pojawiają się w nocy, mogą skutecznie uprzykrzać życie. Dlatego warto wiedzieć, jak właściwie zareagować i co zrobić na skurcz łydki, kiedy nam się przytrafi. Najważniejsza jest szybka reakcja i rozciągnięcie mięśnia, dzięki temu może uda się skrócić czas trwania bólu po skurczu łydki. Najlepszym sposobem jest chwycenie ręką palców u nogi i skierowanie ich w kierunku twarzy. Jeśli nie mamy takich możliwości i nikogo do pomocy, a dokuczają nam silne skurcze nóg, warto mieć przy sobie pasek lub taśmę, którymi możemy się posłużyć. Po naciągnięciu mięśni łydek i zmniejszeniu dolegliwości należy rozmasować mięśnie i najlepiej wziąć ciepłą kąpiel4.

Ćwiczenia rozciągające na mięsień brzuchaty łydki – sposoby na skurcze łydek

Zmiana tryby życia, nawyków żywieniowych i zadbanie o właściwe nawodnienie może przyczynić się do znacznej poprawy albo całkowitego wyeliminowania częstych skurczy nóg. Jeśli jednak wciąż się pojawiają, można próbować zmniejszyć ryzyko ich występowania poprzez wykonywanie ćwiczeń rozciągających.

SPRAWDŹ:  Zapalenie nerek – jakie są objawy?

Przy nocnych skurczach nóg zaleca się rozciąganie mięśni łydek przed pójściem do łóżka. Ćwiczenie rozciągające mięsień brzuchaty wykonuje się przy wyprostowanym kolanie. Polega ono na zrobieniu wykroku i rozciąganiu mięśnia brzuchatego nogi stojącej z tyłu (kolano wyprostowane) przy jednoczesnym uginaniu kolana nogi stojącej z przodu. Pięty powinny dotykać podłoża (w pozycji wyjściowej noga tylna oparta jest na palcach), a ręce opierać się o ścianę, drabinki, oparcie krzesła. Wychylenie ciała do przodu powinno skutkować wrażeniem rozciągania mięśnia brzuchatego łydki. Należy wytrwać w pozycji ok. 30 sekund5, następnie zmienić nogę i powtórzyć ćwiczenie. Warto wykonać przynajmniej trzy serie. Rozciąganie powinno być odczuwalne, ale nie może powodować dolegliwości bólowych.

Bibliografia

  1. Traczyk W., Fizjologia człowieka w zarysie, 74-84, 1989.
  2. Nicpoń K. W., Bóle mięśniowe i kurcze bolesne w praktyce neurologa, 237-248, 2007.
  3. Cluett J., Causes of calf pain and treatment options, 2021.
  4. McMillen M., Nocturnal leg cramps, 2020.
  5. Waloski D., Prawidłowe zastosowanie rozciągania – okiem fizjoterapeuty, 2020.
Marek Lisowski

Marek Lisowski

Entuzjasta motoryzacji, miłośnik sportów ekstremalnych i ekologicznych rozwiązań. Od lat dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z czytelnikami, inspirując ich do poszukiwania nowych pasji. Jego dynamiczny styl pisania oddaje energię tematów, które porusza.

Artykuły: 659

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *