Zdrowie

Strzelające stawy – co to znaczy?

Strzelające stawy to powszechnie występująca przypadłość, która wcale nie musi oznaczać niczego złego, choć lepiej jej nie bagatelizować. Konsultacja lekarska wskazana jest przede wszystkim wtedy, gdy oprócz strzelania występują też inne objawy, jak ból czy obrzęk. Dowiedz się, co oznacza strzelanie w stawach i jak z tym walczyć.

Dlaczego stawy strzelają?

Strzelanie stawów może mieć bardzo różne podłoże. Duże znaczenie ma tutaj to, które stawy strzelają, ponieważ bardzo rzadko obserwuje się strzelające stawy w całym ciele, choć istnieje oczywiście taka możliwość, że ktoś ma taki problem.

Strzelające stawy – przyczyny to m.in.1:

  • strzelanie w barku – powodować je może np. zapalenie i obrzęk kaletki lub uszkodzenie obrąbka,
  • strzelanie palców u rąk – może być skutkiem np. lokalnego pogrubienia ścięgna zginacza palca, choć czasami występuje bez wyraźnego powodu,
  • strzelanie w biodrze – wywoływać je może np. uszkodzenia wewnątrz stawu, czyli uszkodzenie obrąbka i uszkodzenie więzadła głowy,
  • strzelanie w kolanie – do przyczyn zalicza się np. dysbalans mięśniowy skutkujący złym torem ruchu rzepki, blizny pooperacyjne mogące wklinowywać się pomiędzy powierzchnie stawowe, konflikt fałdu przyśrodkowego, uszkodzenie łąkotki, potencjalne ciała wolne w stawie czy konflikt przeszczepu więzadła krzyżowego przedniego,
  • strzelanie w stawie skokowym – taki odgłos najczęściej wiąże się z potencjalną niestabilnością stawu lub jego nadruchomością.

Istnieją także czynniki predysponujące do wystąpienia dolegliwości, jaką jest strzelanie w stawach. Zalicza się do nich przede wszystkim powtarzające się obciążenia poszczególnych stawów, wady anatomiczne w budowie stawu, ubytki kolagenu i nadwagę2.

Strzelające stawy u dzieci – przyczyny

Najczęstszą przyczyną strzelania w stawach u dzieci, bez względu na wiek, jest nadmierna relaksacja więzadłowa. Objaw jest wynikiem zachodzących w organizmie zmian hormonalnych związanych z procesem wzrastania. W większości przypadków strzelające stawy u dziecka nie wywołują dolegliwości bólowych ani nie wpływają na aktywność, a więc nie są powodem do obaw. Problem z czasem zazwyczaj samoistnie znika, mimo to warto obserwować dziecko, a w razie wystąpienia jakichkolwiek innych objawów związanych ze stawami zgłosić się po pomoc do lekarza3.

Jak dbać o strzelające stawy?

Strzelanie w stawach powinno skłonić nas do zmiany nawyków i zadbania o stawy. Podstawą profilaktyki wszelkich problemów ze stawami jest dieta oraz aktywność fizyczna.

Ćwiczenia na strzelające stawy

Aby zachować dobrą kondycję stawów, trzeba się jak najwięcej ruszać. Regularna aktywność fizyczna pobudza odżywianie organizmu i usprawnia funkcjonowanie gospodarki wapniowej. Aktywność fizyczna jest wskazana także wtedy, gdy pojawią się dolegliwości bólowe ze strony stawów, jednak zestaw ćwiczeń na bolące i strzelające stawy powinien wtedy dobrać nam fizjoterapeuta.

Strzelające stawy – dieta

Kondycja naszych stawów w dużej mierze zależy od stosowanej przez nas diety. Jeśli pojawi się strzelanie w stawach lub inne problemy z nimi związane, należy przede wszystkim ograniczyć tłuszcze zwierzęce, a zamiast tego włączyć do codziennego jadłospisu tłuszcze rybne. Tłuste mięso najlepiej zamienić na chude, a oprócz tego warto jeść duże ilości orzechów i pestek oraz roślin strączkowych i pełnozbożowych produktów4.

Kolagen na strzelające stawy

Kondycję stawów można poprawić, dodatkowo suplementując kolagen. To podstawowy budulec stawów, którego ilość w organizmie wraz z wiekiem staje się coraz mniejsza. Skutkiem tego jest osłabienie chrząstki stawowej i pogorszenie funkcji wszystkich stawów5.

Osobom dorosłym narażonym na większą utratę kolagenu w wyniku starzenia się organizmu rekomendowanyjest kolagen 4Flex. Produkt dostępny jest w formie saszetek z proszkiem i zawiera kolagen Fortigel. Białko w postaci peptydów pomaga utrzymać zdrowe kości, wspiera wzrost i utrzymanie masy mięśniowej6.

 

Bibliografia:

  1. Drwięga M., Strzelanie w stawach. Czy to mowa stawów?, Ortopedia – Moja Pasja, 2021.
  2. Wisłowska M. i inni, Jakość życia zależna od zdrowia u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów, Reumatologia, 48, 2010.
  3. Bilski P., Co może być przyczyną „strzelania” w stawach u 9-letniego dziecka? Jakie jest postępowanie?, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2014.
  4. Wolnicka K., Jak się odżywiać, by mieć zdrowe stawy?, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2015.
  5. Zuchowski A., Nowicka-Zuchowska A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, Lek w Polsce, 2019.
  6. Ulotka 4Flex (dostęp: 2022.03.23.).
Shares: