Lifestyle

Techniki tworzenia biżuterii handmade

Tworzenie biżuterii samodzielnie, w zaciszu domowym lub zaprzyjaźnionej pracowni stało się gorącym trendem i ma wielu zwolenników. Oto garść inspiracji dotycząca technik, w których można wykonać własne, niepowtarzalne ozdoby.

Techniki koralikowe

Zanim zaczniemy tworzenie biżuterii, warto pobieżnie rozeznać się w technikach, aby wiedzieć, jakie efekty możemy uzyskać. Kolejnym krokiem będzie zaopatrzenie się w niezbędne akcesoria, pośród których znajdą się zapewne takie rzeczy jak półfabrykat do biżuterii, kombinerki jubilerskie oraz igła. W zależności od wybranej techniki będziemy potrzebować nieco innych przyborów.

Jednymi z najbardziej popularnych i najłatwiejszych technik tworzenia biżuterii są te z wykorzystaniem koralików. Pozwalają na uzyskanie bardzo zróżnicowanych efektów, a różnorodność samych koralików sprawia, że możemy wykonać to, co tylko sobie wymarzymy. Tradycyjne nawlekanie drobnych koralików na krosno to tzw. beading, lecz można puścić wodze fantazji i nieco większe koraliki nawlekać na żyłkę lub sznurek wedle uznania.

Fascynujący haft sutasz

Równie popularny, lecz wymagający nieco większych zdolności manualnych i wprawy, jest haft sutasz. Polega na łączeniu ze sobą za pomocą nici delikatnych wiskozowych sznureczków, które można formować zarówno w proste, jak i bardzo skomplikowane wzory. Dodaje się do nich także koraliki, kamienie lub kaboszony.

Coś z niczego, czyli wire wrapping

Wire wrapping to nic innego, jak formowanie form jubilerskich ze zwykłego drutu. Może być to drut srebrny, miedziany, lecz także najzwyklejszy. Za pomocą kombinerek jubilerskich należy go skręcać i zaplatać wokół siebie poszczególne fragmenty, aby uzyskać pierścionek, bransoletę czy zawieszkę. Wplecenie do środka ozdobnego koralika czy kamienia naturalnego sprawi, że ozdoba będzie wyglądała naprawdę efektownie.

Sznurkowa makrama

Stosunkowo łatwą, a jednocześnie robiącą wrażenie techniką jest tworzenie biżuterii makramowej. W tym celu potrzebujemy różnego rodzaju kolorowych sznurków, które splecione ze sobą za pomocą różnorodnych węzłów będą formować się w unikatowe bransoletki czy naszyjniki. Wplatać można do nich wszelkie kamienie naturalne, drewniane i szklane koraliki czy srebrne zawieszki.

Warto jednak podejść do tematu kreatywnie i nie zamykać się na wyłącznie jedną technikę. Doskonałą zabawą, która przynosi nieoczywiste i zaskakujące efekty, jest łączenie odmiennych technik. Można sutasz zestawić z makramą, a także beading połączyć z drutem tworzącym bazę. Możliwości jest nieskończenie wiele!

Shares: