Wiele osób uważa, że mieszkanie na poddaszu to naprawdę fajna sprawa. Jeśli i Ty do nich należysz i planujesz zakup takiego mieszkania, to przedstawimy garść porad, jak je urządzić, by było funkcjonalne, ale i stylowe. Jak wiadomo obecność skosów zmniejsza powierzchnię użytkową, a jeśli dodatkowo mamy do czynienia z małym metrażem, to mamy dodatkowe wyzwanie. Postaramy się doradzić rozwiązania, dzięki którym mu sprostasz.
Po pierwsze: kolorystyka ścian ma znaczenie
Każde małe mieszkanie, również to na poddaszu musi być odpowiednio wykończone, aby wnętrze nie przytłaczało i nie sprawiało wrażenia jeszcze mniejszego niż jest w rzeczywistości. Dlatego dobór koloru ścian i podłóg ma duże znaczenie. Ściany są tu kluczowe, gdyż przy dużej liczbie skosów trzeba pamiętać, by przesadnie nie nadużywać kontrastów. Co z tego, że skosy są pomalowane w bieli bądź pastelowych barwach, kiedy najdłuższa ściana utrzymana jest w ciemnej kolorystyce. Również tapety z intensywnymi wzorami nie są wskazane. Zatem raczej stawiamy na minimalizm. Jeśli już chcemy koniecznie wybrać wzór, to najlepiej w pomieszczeniu, gdzie jest jedynie jeden skos lub nie ma go wcale. Najlepiej wybrać go jako akcent na krótszą ścianę, tak by nie zmniejszać optycznie wnętrza.
Po drugie: stwórz ergonomiczną kuchnię
Jeśli kuchnia znajduje się w przestrzeni gdzie znajdują się skosy, to można zdecydować się na kuchenne szafy wnękowe na wymiar. Decydując się na spersonalizowane rozwiązanie można nawet wykonać szafki pasujące pod skosy. W małej kuchni może sprawdzić się również wyspa kuchenna, zwłaszcza jeśli przestrzeń łączona jest z salonem. Takie rozwiązanie jest nowoczesne i sprawia, że kuchnia nie jest przytłaczająca. Oczywiście taka wyspa musi być dopasowana pod względem stylistycznym również do salonu. Można np. zdecydować się na tapicerowane hokery, które będą doskonale łączyć obydwie przestrzenie.
Po trzecie: wybierz narożne szafki i ceramikę do łazienki
Łazienka w mieszkaniu na poddaszu również może być ze skosem. Wtedy należy zadbać o odpowiednie rozmieszczenie armatury i ceramiki, tak by np. przy wyjściu z wanny nie nabić sobie guza. Zatem zamiast montować wannę wzdłuż ściany ze skosem można zdecydować się na model narożny, który lepiej się sprawdzi. Po przeciwległej stronie, także przy skosie można zamontować narożne szafki łazienkowe. Najlepszym miejscem na umiejscowienie wyspy łazienkowej będzie rzecz jasna najdłuższa ściana. Tu mogą znaleźć się nawet szafki w ciemnych barwach, zwłaszcza, jeśli pomimo skosu łazienka jest dość długa. Warto zdecydować się także na ściankę działową pomiędzy wyspą łazienkową i toaletą. Dzięki temu łazienka zyska bardziej estetyczny wyraz.
Po czwarte: przytulna sypialnia z szafą wnękową
Sypialnia ze skosami musi być dobrze zaplanowana. Od strony skosu może znajdować się łóżko, ważne by dzieliła je od niego odpowiednia przestrzeń zapewniająca ergonomię. Na przeciwległej ścianie można zaplanować szafę wnękową na wymiar. Półki rozmieszone na ścianie i zamknięte przesuwnymi drzwiami zagwarantują sporo miejsca do przechowywania, a jednocześnie nie zajmą wiele przestrzeni użytkowej. Właściwie te dwa elementy wystarczą, gdyż w przypadku aranżacji mieszkania na poddaszu warto postawić na minimalizm.
Po piąte: oszczędność w dekoracjach
Ostatnią kwestią, jaką chcemy poruszyć, są dekoracje. Nie należy z nimi przesadzać, wszak chodzi o to, by przestrzeń mieszkalna była jak najbardziej funkcjonalna. Dlatego nie warto wybierać wielu i postawić na oszczędność. Kwietnik będzie tu zbędnym balastem, a kwiaty można ustawić na parapetach w eleganckich donicach. Na ścianach można powiesić zdjęcia w multiramach, co prezentuje się efektownie, a jednocześnie nie przytłacza wnętrza. Nie warto za to wybierać pokaźnych rozmiarów obrazów czy rzeźb. Obecnie minimalizm jest w modzie, dlatego warto mieszkanie na poddaszu urządzić zgodnie z zasadą slow fashion.
Wybór odpowiednich mebli do pokoju na poddaszu zawsze stanowi pewien problem. Zarówno w wykończeniu, jak i przy wyborze wybarwienia poszczególnych brył trzeba pamiętać, by nie tworzyły wrażenia ciężkości, gdyż w takim wnętrzu chcemy stworzyć odwrotny efekt.